اینستاگرامشبکه‌های اجتماعی

آموزش کامل دیلیت اکانت اینستاگرام

دیجیتالی‌ترین نسخه‌ی حیات ما امروزه در شبکه‌های اجتماعی به وجود می‌آید. از معرفی جدیدترین خریدها گرفته تا به اشتراک گذاری لحظات ویژه زندگی، اینستاگرام به یکی از اجزای مهم زندگی بسیاری از افراد شده است. اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که برای میلیون‌ها کاربر امکان اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدئوها، ارتباط با دیگران و غیره را فراهم می‌کند. با وجود امکانات بالا، مانند هر شبکه‌ اجتماعی دیگری، برخی از افراد گاهی به دنبال راهی‌ برای دیلیت اکانت اینستاگرام خود هستند. 

در کل، اینستاگرام به عنوان یک پلتفرم گسترده و تأثیرگذار در جوامع مجازی و تجاری از اهمیت بسزایی برخوردار است. با این وجود، اینستاگرام با چالش‌هایی  نظیر افزایش استفاده از آن در میان کودکان و نوجوانان، مسائل حریم خصوصی، و افزایش فشارهای اجتماعی مواجه است. بنابراین، مسئولیت‌پذیری و آگاهی در مورد استفاده متعادل از این سکوی اجتماعی اهمیت دارد.

حفظ حریم خصوصی ممکن است یکی از اصلی‌ترین دلایلی باشد که افراد را به حذف اکانت اینستا ترغیب می‌کند. اینستاگرام بستری را برای به اشتراک گذاری عکس‌ها و ویدیوها با فراهم می‌کند. این کار به سایر کاربران اجازه می‌دهد تا افرادی به زندگی خصوصی شما نفوذ کرده و محتوای شما را بدون مجوز استفاده کنند. از سوی دیگر برخی از افراد به دلیل وابستگی زیاد به اینستاگرام، به دی اکتیو کردن اینستاگرام یا حذف اکانت اینستاگرام خود روی می‌آورند. فارغ از هر دلیلی که برای دیلیت اکانت اینستاگرام خود دارید، می‌توانید در ادامه از آموزش دیلیت اکانت اینستا در سایت امروزیک، کمک بگیرید.

دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت موقت و دائمی

امکان دیلیت اکانت اینستاگرام به دو شیوه دائمی و موقت برای کاربران فراهم شده است. دی اکتیو اینستاگرام، روشی است که کاربران می‌توانند از آن برای غیرفعال کردن اکانت خود برای مدتی استفاده کنند. این روش می‌تواند در برخی موارد مانند تعطیلات، تغییر فعالیت‌های آنلاین و غیره مفید باشد. 

ویژگی‌های دی اکتیو اینستا یا دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت موقت:

 • حفظ داده‌ها: با حذف اکانت به صورت موقت، اکانت شما به طور موقت غیرفعال می‌شود. اما تمامی داده‌ها حفظ می‌شوند. 
 • حفظ فالورها: با دی اکتیو کردن اینستاگرام، فالورهای شما حفظ می‌شوند و پس از فعال سازی دوباره اکانت به طور خودکار بازمی‌گردند.
 •  امکان بازگشت سریع: با حذف پیج اینستا به صورت موقت، می‌توانید بدون نیاز به ساخت یک اکانت به سرعت به اکانت خود بازگردید.

 

در روش دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت دائمی، تمامی داده‌های اکانت بر روی اینستاگرام حذف خواهند شد و امکان بازگردانی هیچ یک از اطلاعات حساب وجود نخواهد داشت. اینستاگرام یک بازه زمانی یک ماهه را برای بازگردانی اکانت حذف شده برای کاربران در نظر گرفته است. در این مدت اکانت کاربر مخفی می شود که و با یک بار لاگین کردن، دوباره فعال خواهد شد. پس از گذشت یک ماه بازگردانی اکانت غیر ممکن می‌شود.

ویژگی‌های حذف اکانت اینستا دائمی:

 • در صورت حذف اکانت اینستا برای همیشه، تمام اطلاعات و داده‌های شما از سرویس اینستاگرام حذف می‌شوند و نمی‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید.
 • در نظر داشته باشید که حذف حساب اینستا، غیرقابل بازگشت است و پس از حذف دائم اکانت اینستاگرام، شما نمی‌توانید با نام کاربری یا آدرس ایمیل قبلی خود یک اکانت جدید بسازید. بنابراین، بازیابی اکانت و اطلاعات آن غیرممکن است.

 

منوی دیلیت اکانت اینستاگرام

هنگامی که برای دیلیت اکانت اینستاگرام تصمیم گرفته باشید، در منوی مربوط به دلیت اکانت اینستا با چندین گزینه روبرو خواهید شد. اینستاگرام از شما می‌خواهد با انتخاب یکی از این گزینه‌ها دلیل خود را برای حذف کردن اکانت مشخص کنید:

 • Too busy/ too distracting: اگر احساس می‌کنید وقت زیادی را روی اینستاگرام صرف می‌کنید.
 • Created a second account: اگر یک اکانت جدید ساخته‌اید و دیگری نیازی به استفاده از اکانت قدیمی خود ندارید.
 • Trouble getting started: اگر در استفاده از منو‌ها و امکانات مختلف اینستاگرام مشکل دارید و نمی‌توانید به درستی از آنها استفاده کنید.
 • Privacy concerns: نسبت به حریم خصوصی خود یا از مسائل امنیتی نگران هستید.
 • Concerned about my data: نگران امنیت اطلاعات شخصی خود در اینستاگرام هستید.
 • Too many ads: اگر احساس می‌کنید که تبلیغات بسیار زیادی بر روی اینستاگرام وجود دارد و  رضایت شما را از این شبکه اجتماعی کاهش داده است.
 • Want to remove something: اگر اطلاعات زیادی بر روی اینستاگرام دارید و می‌خواهید تمامی آنها شامل دایرکت‌ها و پست‌ها و ریلز‌های خود را به صورت همزمان پاک‌ کنید.
 • Can’t find people to follow: اگر در پیدا کردن کسانی که می‌خواهید بر روی اینستاگرام مشکل دارید و نمی توانید پیج‌های مورد علاقه خود را فالو کنید.
 • Something else: هر دلیل دیگری که برای حذف اکانت اینستاگرام خود دارید. اگر نمی‌خواهید اینستاگرام به‌ جای حذف اکانت به شما پیشنهاد دیگری بدهد، این گزینه را انتخاب کنید. 

دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق گوشی

شما می‌توانید با استفاده از گوشی موبایل خود از طریق اپلیکیشن رسمی اینستاگرام و یا از طریق مرورگر دلخواه خود بر روی گوشی، اکانت اینستاگرام خود را به صورت موقتی و یا دائمی حذف کنید. البته حذف مستقیم اکانت اینستاگرام با استفاده از اپلیکیشن رسمی، در گذشته امکان پذیر نبود و تنها راه دیلیت اکانت اینستاگرام مراجعه به سایت رسمی آن بود. اما این قابلیت به تازگی به اپلیکیشن اضافه شده است. دقت کنید که هیچ اپلیکیشن جانبی برای دیلیت اکانت اینستاگرام وجود ندارد، اما اپلیکیشن رسمی امکان حذف سریع اکانت اینستاگرام را فراهم کرده است.

برای دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق گوشی ابتدا با استفاده از اپلیکیشن رسمی اینستاگرام به اکانت اینستاگرامی خود مراجعه کنید. سپس بر روی منوی همبرگری سمت راست و بالای صفحه ضربه بزنید و در منوی کشویی باز شده گزینه تنظیمات و حریم خصوصی یا «settings and privacy» را انتخاب کنید. در بخش تنظیمات بر روی گزینه مرکز حساب‌ها یا «accounts center» کلیک کنید تا بخش مرکز حساب متا یا «meta» برای شما باز شود. سپس بر روی گزینه جزئیات شخصی یا «personal details» ضربه بزنید. 

دیلیت اکانت اینستاگرام - اکانت سنتر
دیلیت اکانت اینستاگرام – اکانت سنتر

در بخش «personal details» بر روی گزینه مالکیت حساب و کنترل یا «account ownership and control» ضربه بزنید. در مرحله بعدی تنها یک گزینه با عنوان «حذف یا غیر فعال سازی» یا «deactivation or deletion» نمایش داده خواهد شد. پس از کلیک بر روی تنها گزینه به نمایش درآمده اینستاگرام از شما می‌خواهد که حساب کاربری خود را انتخاب کنید. در نهایت با کلیک بر روی حساب کاربری مورد نظر باید از میان دو گزینه دیلیت اکانت موقت اینستاگرام و دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت دائمی یک گزینه را انتخاب کنید. 

دیلیت اکانت اینستا - دائم یا موقت بر روی گوشی
دیلیت اکانت اینستا – دائم یا موقت بر روی گوشی

 

دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت موقت از طریق گوشی 

در صورتی که تمایل دارید برای مدتی اینستاگرام را کنار بگذارید، اما نمی‌خواهید اطلاعات حساب خود شامل پست‌ها و استوری‌ها و فالوورهای خود را از دست بدهید‌، می‌توانید حساب خود را موقتا غیرفعال کنید. برای حذف موقت اکانت اینستاگرام از میان دو گزینه قابل مشاهده، گزینه غیرفعال سازی اکانت یا «deactivate account» را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه ادامه یا «continue» کلیک کنید. 

در مرحله بعد اینستاگرام از شما می‌خواهد که پسورد یا همان رمز عبور اکانت اینستاگرام خود را وارد کنید. پس از وارد کردن رمز عبور بر روی گزینه ادامه یا «continue» ضربه بزنید تا اکانت شما غیر فعال شود. در صورتی که رمز عبور اکانت اینستاگرامی خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید بر روی گزینه فراموشی رمز عبور یا «forgot password» کلیک کنید. با کلیک بر روی گزینه فراموشی رمز عبور یک ایمیل حاوی لینک مستقیم برای بازنشانی رمز عبور اینستاگرام به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دی اکتیو اینستاموقت با گوشی
دی اکتیو اینستاموقت با گوشی

به خاطر داشته باشید که شما تنها یک بار در هر هفته مجاز به غیرفعال سازی اکانت یا همان دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت موقت خواهید بود. در صورت تمایل به فعال سازی دوباره حساب کاربری تنها کافی است با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود دوباره به اینستاگرام لاگین کنید. 

 

دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت دائمی از طریق گوشی 

به یاد داشته باشید که حذف اکانت به صورت دائمی خواهد بود. پس از حذف اکانت تمامی عکس‌ها، ویدو‌ها، لایک‌ها و کامنت‌ها و فالوور‌های شما برای همیشه حذف خواهند شد. در صورتی که به هر دلیلی می‌خواهید اکانت اینستاگرامی خود را برای همیشه حذف کنید، در این مرحله باید گزینه حذف اکانت یا «delete account» را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه ادامه یا «continue» کلیک نمایید. 

پس از کلیک بر روی دکمه ادامه، در مرحله بعد اینستاگرام یک لیست یا منو شامل چندین گزینه متفاوت به شما نشان خواهد. اینستاگرام می‌خواهد دلیل شما برای حذف دائمی اکانت را بداند و در صورت امکان، بجای حذف اکانت، راه‌حل های دیگری را به شما پیشنهاد دهد. در بخش منوی دیلیت اکانت اینستاگرام، ما این لیست را به صورت کامل بررسی کردیم. اگر نمی‌خواهید اینستاگرام هیچ راه‌حل دیگری را به شما پیشنهاد دهد بر روی آخرین گزینه با عنوان «چیزی دیگر» یا «something else» را انتخاب نمایید.

پس از کلیک بر روی دکمه ادامه یا «continue»، مانند بخش غیرفعال سازی، اینستاگرام یک صفحه جدید نمایش داده و به دلایل امنیتی از شما می‌خواهد که پس‌ورد اکانت خود را دوباره وارد کنید. در صورتی که پسورد اکانت خود را به خاطر دارید، رمز عبور را وارد کرده و بر روی دکمه ادامه یا «continue» کلیک کنید تا اکانت اینستاگرام شما برای همیشه حذف شود. در غیر این صورت بر روی گزینه فراموشی رمز عبور یا «forgot password» ضربه بزنید تا اینستاگرام یک ایمیل حاوی لینک مستقیم برای بازنشانی پسورد برای شما ارسال کند.

دیلیت اکانت اینستا دائم با گوشی
دیلیت اکانت اینستا دائم با گوشی

دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق وب

شماری از کاربران اینستاگرام، از طریق وب‌سایت با این شبکه اجتماعی کار می‌کنند. این گروه از کاربران معمولا پست‌ها و استوری‌های خود را با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص دسکتاپ تهیه‌ می‌کنند. اگر شما هم از وب‌سایت اینستاگرام برای تعامل با این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق وب‌سایت هم اکانت خود را غیرفعال یا حذف نمایید. 

به منظور دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق وب، ابتدا به وب‌سایت رسمی اینستاگرام مراجعه کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور اکانت خود را وارد کرده و لاگین کنید. در حساب کاربری خود بر روی دکمه بیشتر یا «more» در پایین و سمت چپ صفحه کلیک کرده و سپس در منوی باز شده گزینه تنظیمات یا «settings» را انتخاب نمایید. 

دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق وب - تنظیمات
دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق وب – تنظیمات

سپس در میان گزینه‌های نمایش داده شده، گزینه مرکز حساب یا «account center» را انتخاب کنید تا مرکز اکانت متا برای شما باز شود. در مرحله بعدی از میان گزینه‌های زیر بخش تنظیمات حساب یا «account settings» بر روی گزینه جزئیات شخصی یا «Personal details» کلیک کنید. 

دیلیت اکانت اینستا از طریق وب - اکانت سنتر
دیلیت اکانت اینستا از طریق وب – اکانت سنتر

در بخش جزئیات شخصی یا همان «personal details» از میان سه گزینه موجود، بر روی گزینه آخر با عنوان مالکیت حساب و کنترل یا «account ownership and control» کلیک کنید. در صفحه بعدی تنها یک گزینه با عنوان غیرفعال سازی یا حذف یا «deactivation or deletion» به نمایش در خواهد آمد. با کلیک بر روی تنها گزینه موجود اینستاگرام از شما می‌خواهد که اکانت خود را دوباره از میان لیست اکانت‌های موجود انتخاب کنید. پس از انتخاب نام اکانت خود در مرحله بعدی باید از میان دو گزینه غیرفعال سازی اکانت یا «deactivate account» و حذف اکانت یا «delete account» یکی را انتخاب نمایید. 

حذف اکانت اینستا از طریق وب - موقت یا دائم
حذف اکانت اینستا از طریق وب – موقت یا دائم

 

دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت موقت از طریق وب

در صورتی که تمایل دارید اکانت اینستاگرام خود را به صورت موقتی حذف کنید، اما تمامی اطلاعات شخصی شما بر روی اینستاگرام شامل  فالوورها و تمای پست‌ها و ویدیوها و پیام‌ها حفظ شوند، می‌توانید گزینه غیرفعال سازی اکانت را انتخاب کنید. به منظور حذف موقت اینستاگرام گزینه غیرفعال سازی اکانت یا «deactive account» را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه ادامه یا «continue» کلیک کنید.

دی اکتیو کردن اینستا از طریق وب
دی اکتیو کردن اینستا از طریق وبدر این مرحله اینستاگرام از شما می‌خواهد تا رمز عبور حساب خود را دوباره وارد کنید. پس از وارد کردن رمز عبور اکانت خود بر روی دکمه ادامه یا «continue» کلیک کنید تا حساب کاربری شما غیر فعال شود. در صورتی که رمز عبور حساب خود را فراموش کرده‌اید می‌توانید بر روی گزینه فراموشی رمز عبور یا «forgot password» کلیک کنید تا یک ایمیل حاوی لینک بازنشانی رمز عبور برای ایمیل شما ارسال شود. 

دیلیت اکانت اینستاگرام موقت از طریق وب - وارد کردن رمز عبور
دیلیت اکانت اینستاگرام موقت از طریق وب – وارد کردن رمز عبور

شما هر هفته یک‌بار مجاز به غیرفعال سازی حساب کاربری اینستاگرام خود هستید. هر زمانی بخواهید می‌توانید به آسانی با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور و سپس لاگین کردن به اینستاگرام، اکانت خود را دوباره فعال سازی کنید.

 

دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت دائمی از طریق وب

در صورتی که بنا به دلایل مختلف تمایل دارید اکانت اینستاگرام خود را به صورت دائمی حذف کرده و تمامی داده‌های مربوط به آن شامل تمامی فالورها، عکس‌ها و ویدیوها را پاک کنید، می‌توانید گزینه حذف دائمی اکانت را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که پس از حذف دائمی اکانت، شما یک ماه برای بازگردانی حساب اینستاگرام خود و داده‌های مرتبط با آن زمان دارید، پس از یک ماه هیچ کدام از داده‌های آن قابل بازیابی نخواهند بود.

دی اکتیو اینستا از طریق وب
دی اکتیو اینستا از طریق وب

به منظور دیلیت اکانت اینستاگرام به صورت دائم، گزینه دیلیت اکانت یا «delete account» را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه ادامه یا «continue» کلیک کنید. در مرحله بعدی اینستاگرام از شما می‌خواهد که پس‌ورد اکانت خود را وارد کنید. اگر رمز عبور اکانت خود را به یاد دارید، کافی است آن را در فیلد مربوطه وارد کرده و سپس بر روی گزینه ادامه یا «continue» کلیک کنید، تا اکانت شما برای همیشه حذف گردد. در غیر این صورت می‌توانید بر روی گزینه فراموشی رمز عبور یا «forgot password» کلیک کنید، تا اینستاگرام یک ایمیل حاوی لینک بازنشانی رمز عبور اکانت برای شما ارسال کند. 

در صورت تمایل با بازگردانی حساب، شما می‌توانید تا یک ماه از تاریخ حذف، به آسانی با یک بار لاگین کردن به اینستاگرام با استفاده از رمز و پس‌ورد حساب خود، اکانت اینستاگرامی خود را همراه با تمامی داده‌های آن شامل فالورها، عکس‌ها، ویدیوها و … دوباره بازگردانی کنید. 

 

سخن آخر در رابطه با دیلیت اکانت اینستاگرام

وابستگی به اینستاگرام در زندگی اجتماعی ما قابل مشاهده است. این شبکه اجتماعی به عنوان یک ابزار ارتباطی و جذاب برای اشتراک‌گذاری تجربیات و ارتباط مستقیم با دیگران، افراد را به خود مشغول کرده و در برخی موارد وابستگی‌های زیادی ایجاد می‌کند. این وابستگی‌ها می‌توانند به یک سری از تأثیرات منفی از جمله افزایش تنش روانی، اضطراب در مورد تایید دیگران و یا تلاش برای ارائه یک تصویر غیر واقعی از زندگی منجر شوند.

هرچند که اینستاگرام می‌تواند روابط را تقویت کند، اما باید به صورت هوشمندانه‌تر مورد استفاده قرار گیرد. کاهش وابستگی به اینستاگرام می‌تواند اثرات بد آن بر زندگی اجتماعی و روانی افراد کاهش یابد. حذف اکانت اینستاگرام به صورت موقت یا دائم راه مناسبی برای کاهش اثرات منفی این شبکه اجتماعی است. در این مقاله از سایت امروزیک، مراحل دیلیت اکانت اینستاگرام را به صورت کامل بررسی کردیم.

سوالات متداول در رابطه با دیلیت اکانت اینستاگرام

 • چند روش برای دیلیت اکانت اینستاگرام وجود دارد؟

  دو روش متفاوت برای حذف حساب اینستاگرام، شامل دیلیت اکانت موقت (یا غیر فعال سازی موقت) و دیلیت اکانت وجود دارد.

   

 • دیلیت اکانت اینستاگرام بدون داشتن رمز عبور اکانت امکان‌ پذیر است؟

  خیر. برای دیلیت اکانت اینستاگرام، چه در حالت موقت و چه در حالت دائم، شما به رمز عبور حساب خود نیاز خواهید داشت.

   

 • آیا امکان بازگرداندن اکانت حذف شده اینستاگرام وجود دارد؟

  در صورت حذف اکانت به صورت موقت، در هر زمانی می‌توانید اکانت اینستاگرام خود را دوباره فعال کنید. اما در صورت حذف اکانت به صورت دائم، تنها یک ماه برای بازگرداندن حساب وقت دارید. پس از آن بازه یک ماهه، بازگردانی حساب غیر ممکن خواهد شد.

   

 • آیا پس از دیلیت اکانت اینستاگرام، پیام‌هایی که ارسال کرده‌ایم از دایرکت مخاطبان پاک خواهد شد؟

  خیر. منتهی نام کاربری اکانت شما در چت‌های دایرکت به اینستاگرامر یا «instagrammer» تغییر خواهد کرد.

   

 • آیا امکان دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق برنامه اینستاگرام وجود دارد؟

  بله. با استفاده از هر دوی برنامه رسمی اینستاگرام و یا سایت رسمی اینستاگرام، می‌توانید اکانت خود را حذف کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا